Tarihe Yön Veren Kahramanlar

Tarih b. Ziyad, İslam medeniyetini Avrupa kıtasına taşıyan kumandan olarak tarihe adını yazdırdı. İspanya’nın kapıları onun elleriyle açıldı ve müslümanlar burada 700 yıl İslam medeniyetinin bayraktarlığını yaptı.

Osman Bey, aşiretten devlete doğru giden yolun başındaydı. Yıl 1299’u gösteriyordu. Bizans’ın egemenliğine son vererek tarihte yeni bir çağ açacak devletin temellerini atarken o mutlu günü görür gibi sevinçliydi. O günü kendisi görmeyecekti ama tarihe yön veren bu yeni devlet onun ismiyle anılacaktı.

29 Mayıs 1953 sabahı bambaşka bir gün, bambaşka bir alem gibi başladı. Bizanslılar için artık son gün gelip çatmıştı. “Kanstantiniye mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır, ve onu fetheden asker ne güzel askerdir.” hadis-i şerifi şimdi gerçek oluyordu. Birçağ kapanırken, yeni bir çağın kapıları aralanıyordu.
Küçük Said, renkten  renge uçup duran kelebeklere bakıp hayret etti. Küçük vucudu, büyük aklıyla bunların muntazam bir şekilde yeniden dirilmeleri, kışın ölmüş bu bitkilerin  yeniden yeşermeleri için mutlak bir gücün, büyük bir kudretin olması gerektiğini kavrıyordu. Her baharda yeniden haşrolan bu canlıların, bu büyük kıpırdanışın, daha büyük varoluşların apacık bir göstergesi değilmiydi, diye düşündü.

(Arka Kapak Yazısı)

Yayın Yılı: 2010
240 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:6054243082
Dili: TÜRKÇE